Alman medyası: Türkler kaçak olarak gelmek için yeni rota kullanıyor

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild, bu hafta Almanya’ya gitmeye hazırlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti öncesinde dikkat çekici bir iddia ortaya attı…

Son dönemde yasa dışı göçle mücadele eden ve çok sayıda Türk’ün ülkeye kaçak giriş yaptığı Almanya’da bu konuda gündemden düşmezken, Bild yeni bir kaçak göç rotası oluşturulduğunu iddia etti.

Bild, yayınladığı “Balkan rotası” haritasında mültecilerin tercih ettiği yolu mercek altına aldı.

Gazete, insan kaçakçılarının Türkiye’den insanları Sırbistan üzerinden Avrupa’ya götürdüğünü iddia etti. Gazete, “Sırp devlet havayolu şirketi, Belgrad’a 122 euroya tek yön bilet satıyor. Sırplar, mültecilerin gelmesine izin verdikten sonra bunların kamyonlarla taşınmasına göz yumuyor” iddiasında bulundu.

Bild resmi verilere göre Eylül ayı sonu itibariyle 1970 kaçak vakasının görüldüğünü ve bunların 406’sının Almanya-Çekya sınırında tespit edildiğini aktardı. Gazeteye konuşan yetkililer, “Yapılan sorgular sırasında mülteciler Sırbistan’a uçtuklarını ve daha sonra Almanya’ya kaçak olarak giriş yaptıklarını söyledi” dedi.

Son dönemde Almanya’ya kaçak giden Türklerin sayısında bir artış yaşanmıştı.

Macaristan, Slovakya, Polonya, Çekya, Avusturya ve Almanya üzerinden kaçakların giriş yaptığı da belirtildi. Bu “Balkan rotasının” kullanımında 2023’ün üçüncü çeyreğinde çok büyük bir artış olduğu da belirtildi. Bild, insan kaçakçılarının insan başına 1000 ile 10.000 euro para aldığını aktarırken bu fiyatın mesafe, rota ve yakalanma riski gibi unsurlara göre değiştiğini de aktardı.

Bild’e konuşan CDU’lu siyasetçi Knut Abraham, “Scholz, Erdoğan’ı yeni bir mülteci anlaşması imzalamaya ikna etmeli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x