Bakan Fidan: Kaybedecek zaman yok diplomasiye hemen şimdi ihtiyaç var

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Antalya Diplomasi Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Fidan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde;

‘ Antalya Diplomasi Forumu, çoğulculuğu ve gerçek sorunları öne çıkarmasıyla, artık diplomaside önemli bir marka ve fikir platformu haline gelmiştir. Kaybedecek zamanımız yok, diplomasiye hemen şu anda ihtiyacımız var. Gazze için ne yapılacaksa hemen şimdi yapılacak.

Gazze Temas Grubu’ olarak alternatif çözü yollarını ve akan kanın nasıl durdurulacağını tartışacağız. Her türlü çabayı sergilemeye hazırız. Bu şartlar altında terörle mücadele daha da önem kazanmıştır. * Gazze’deki katliamın suç ortaklığını taşıyamadığı için kendini yakan Amerikalı askerin duruşu, uluslararası sistemin meşruiyet krizinin örtülemez işaretidir.

Görüyoruz ki, Batı’nın onurlu insanları da bu vahşete (Gazze’deki) artık kayıtsız kalmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, bütün samimiyeti ve gayretiyle küresel adaletsizlikleri ortadan kaldıracak etkin, adil ve kapsayıcı bir uluslararası düzenin kurulması için var gücüyle mücadele etmektedir.

Krizler döneminde diplomasiyi öne çıkarmak şart. (Gazze için) İslam dünyası ayakta, Küresel Güney ayakta, Batı’nın vicdanlı insanları ayakta. Ancak katliamın failleri bu haykırışa kör ve sağır. Uluslararası sistem Suriye’deki sorunu çözemedi.

* İnsani değerleri olan herkes Gazze’de katliamın durmasını istiyor. Küresel vicdan ateşkes diyor. Terörle mücadelede dayanışma zorunlu’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x