Bu son şansımız mı?

Filmler, Garanti BBVA’nın desteğiyle 29 Şubat-24 Mart tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve saltonline.org’da izleyiciyle buluşacak. Türkiye, Filistin, İspanya, Kenya, Danimarka, İsveç ve Almanya’dan 7 belgesel filmi bir araya getiren program, iklim değişikliğinin biyoçeşitlilik, ekosistem kaynakları, insan ve olmayan varlıklar üzerindeki etkilerini irdeleyecek.

Deniz Ova

PROGRAMIN İLK FİLMİ

Bu son şansımız mı? 2024 seçkisi, değişen iklim koşulları bağlamında insan ile insan olmayan varlıklar arasındaki ilişkileri irdelerken yas, kayıp ve onarım kavramlarını merkeze alacak. Farklı coğrafyalardan hikayeler, gezegendeki her şeyin birbiriyle bağıntılı oluşuna vurgu yapacak. Programın ilk filmi 2020 yapımı ‘Toplayıcılar Bingöl’ Bingöl ve çevresindeki toplayıcılık kültürünün izini sürüyor. Bilim insanları, doğa araştırmacıları ve yöre insanlarıyla yapılan söyleşileri de içeren belgesel, yabani bitki ve mantarların coğrafyaya özgü kullanımları, bitkilerin şifa ve tıbbi amaçlı kullanım alanları, aşırı tüketimle doğa tahribatı gibi konuları odağına alıyor. Yarın saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek olan film, 1-3 Mart tarihlerinde saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Öte yandan yalnızca Türkiye’den erişime açık olan tüm filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Murat Çağrı Süzer

‘SANATIN ETKİSİ BÜYÜK’

Program kapsamında 2015’ten bu yana 70’i aşkın filmin gösterildiğini belirten Salt Genel Müdürü Deniz Ova, dünya çapında yaşanan ekolojik krizlerle toplumsal dönüşümleri anlamak ve farkındalık yaratmak için kültür kurumlarının kritik bir rolü olduğuna değindi. Programla ilgili görüşünü dile getiren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Çağrı Süzer de, “Sanatın farkındalık yaratma, diyalog kurma ve harekete geçmede ne kadar etkili olduğunu biliyoruz; bu nedenle sanatsal etkinliklerin kapsamına iklim ve ekolojik kriz gibi öncelikli konuları alarak farklı kitlelerde etki yaratmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x