Dünyanın ilk şehir token’ıyla blokzincirinde bir ilk

Dünyanın ilk şehir token’ı İzmir Token projesinin CEO’su Barış Turgut, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Bzetmex’te satışa çıkan kripto para birimine yönelik ilgiden memnun olduklarını söyledi.

İzmir Token ilk yatırımını Ocakcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı’dan aldı. İlk faz yatırımını 15 milyon Türk Lirası olarak yapan Sedat Ocakcı şunları söyledi: “İzmir Token ile çok kârlı bir yatırıma imza attığımı düşünüyorum. Muazzam bir değerlemeye ulaşacağını düşünüyorum. Bu yüzden hem yatırım yapmaya devam edeceğim, hem de etrafımdaki yerli ve yabancı büyük yatırımcılara bu projeyi bizzat tanıtacağım”

İzmir Token’ı bir fayda kripto para birimi olarak tasarladıklarının altını çizen Barış Turgut, “Merkeziyetsiz finansal ekosistemlerin temel amacı tüm paydaşlara fayda sağlayacak bir yapı kurmaktır. İzmir Token’ı tasarlarken de bu ilkeyi gözettik. İzmir Token İzmir’de yaşayan ve İzmir’i ziyaret eden kişilerin şehre daha kolay adapte olabilmesini sağlarken, kripto para cüzdanlarında İzmir Token tutanlar şehirde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerde ve İzmir’deki sosyalleşme alanlarında ayrıcalıklara sahip olacak. Bu sayede hem İzmirli işletmeler hem de İzmirli vatandaşlar arasında bir köprü kurulacak. Bu işbirlikleri yeni bir ekonomik potansiyel açığa çıkaracak. Oluşacak ekonomik değeri İzmirlileri blokzinciri ve yazılım teknolojileriyle tanıştırmak, yeni girişimlere destek olmak, İzmir’in blokzinciri odaklı teknoloji geliştirme hacmini artırıp bu projeleri dünyaya ihraç etmek için kullanacağız. Ayrıca İzmir, yüksek değerli kripto para yatırımcıları için de bir cazibe merkezine dönüşecek, bu şekilde şehre daha çok döviz gelecek” ifadelerini kullandı.

Turgut, değerlendirmelerini şu ifadelerle sonlandırdı:

“Blokzinciri, şehirlerin akıllı kentlere dönüşmesi için dikkate değer fırsatlar barındırıyor. Matematiksel güvene dayalı bir ekosistem oluşturan blokzinciri teknolojileri, akıllı enerji, akıllı ulaşım gibi kavramlarla doğrudan ilişkileniyor. Ayrıca bir şehirde yaşayanların yerel yönetime katılımlarını da artırma potansiyeli taşıyor. Ülkemizde de yakın gelecek dijital varlıklara ilişkin regülatif çerçevelerin belirginleşmesiyle blokzinciri, şehirlerin akıllı kentlere dönüşmesi için önemli bir kaldıraca dönüşecek. Türkiye, akıllı belediyecilik, akıllı kamusal hizmetler anlamında Avrupa’ya ve diğer yüksek teknoloji geliştiren ülkelere örnek olacak uygulamalara imza atıyor. İzmir Token ile İzmir’in, blokzincirinin ve dijital varlıkların akıllı yerel yönetimlere entegrasyonunda, öncü bir şehir olacağına inanıyoruz. İzmir Token yalnızca küresel bir heyecanı yakalayan bir yatırım aracı değil, dünya çapında bir ilk olma özelliği taşıyan ve uzun vadede güçlü katma değer vaat eden bir proje.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x