Hafızanızı 20’li Yaşlara Döndürecek Formül!

Günlük hayatta en çok ihtiyacımız olan şey sağlam bir beyin. Unutkanlık için hafızaya iyi bakmak gerekiyor. Bunun yolu da doğru vitaminlerden geçiyor. Sizler için en ucuz vitamin dolabı oluşturduk.

VİTAMİN DEPOSU BESİNLER

Unutkanlık için B12, D ve E vitaminleri çok önemlidir. Bu vitaminler 45 yaş üstünün hafızasına bile etki eder.

1. B12 Vitamini

Araştırmalar B12 vitamini alanların odaklanma ve hafıza konusunda yüzde 84 iyileşme gösterdiğini ortaya koyuyor. B12 vitamini hafıza için önemlidir. B12 vitamini eksikliği, kafa karışıklığı veya zayıf hafıza gibi bilişsel etkilere ve hatta ciddi vakalarda demans gibi bilişsel etkilere neden olabilir.

B12 kabuklu deniz ürünlerinde, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde ve yumurtada bulunur.

2. D Vitamini

Hem hafıza hem kemikler için önemli olan D vitamini demans ve alzheimer hastalığından da koruyor.

D vitaminin en önemli kaynağı elbette güneş. Bunun yanında deniz ürünleri D vitamini için önemlidir.

3. E Vitamini

Beynin işlevselliğini artıran besinlerden biri de E vitamini. Genel yaşlanmayı önleyen E vitamini alzheimer hastalığından da korur. E vitamini ıspanak gibi yeşil sebzeler, avokado, fıstık ve bademde bulunur.

4. Omega-3 yağ asitleri

Omega-3’ün beyin vitamini olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Hatta bazı çalışmalarda Omega-3 takviyesi alan alzaymır hastalarında bilişsel gerilemenin yavaşladığı görüldü. Omega-3 en fazla deniz ürünlerinde bulunuyor. Özellikle somon, uskumru gibi balıklar zengindir. Bunun yanında ceviz de iyi bir Omega-3 takviyesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x