Koşmak Ayak Tırnaklarınızı Siyahlaştırabilir… İşte , Siyah Tırnakla Nasıl Başa Çıkacağınız:

Kötü haberin taşıyıcısı olduğum için üzgünüm, ancak düzenli olarak koşarsanız, bir noktada bir veya iki ayak tırnağının kararmasını bekleyebilirsiniz, Ronald Lepow, DPM, Baylor Tıp Fakültesi’nde ortopedi cerrahisi yardımcı doçenti SELF, Houston’ın ömür boyu koşucu olduğunu söylüyor.

“İlkini aldığınızda bu, eğitiminizi daha yüksek bir seviyeye taşıdığınızın bir işaretidir” diyor.
Bunun nedeni, koşucularda siyah ayak tırnaklarının, ne kadar çok koşarsanız ve ne kadar uzun süre koşarsanız daha yaygın hale gelmesidir. Dr. Lepow, her seferinde bir veya iki mil ve haftada birkaç gün koşan kişilerin, haftanın birkaç günü antrenman yapan ve koşu başına en az 5 km (yaklaşık üç mil) koşan kişilere kıyasla bu durumu yaşama olasılıklarının daha düşük olduğunu söylüyor. diyor.

Çoğu durumda, koşmaktan kaynaklanan siyah ayak tırnakları endişelenecek bir şey değildir ve bazı insanlar için bu sadece kilometrelerle birlikte gelir (hatta bazı koşucular ilk tırnaklarını almayı bir onur nişanı olarak görür), ancak sinir bozucu ve hoş olabilirler. flip-flop sezonu yaklaşırken çok çirkin bir hal alıyor. Koşucularda siyah ayak tırnakları hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

Koşmak ayak tırnaklarınızı nasıl siyaha çevirir?

Cleveland Clinic’te dermatolog olan Jennifer Lucas, SELF’e, koşma mekaniğinden kaynaklanan tekrarlayan travmanın, koşan kişilerde siyah ayak tırnaklarının en yaygın nedeni olduğunu söylüyor.
“Genellikle ayak parmakları ayakkabının içinde bir yere, sıklıkla da ayakkabının ön kısmına çarpıyor ve bu basınç, ayak tırnağı plakasının kendisine baskı yapıyor” diye açıklıyor. “Temel olarak ayak tırnağının yatağında ayak tırnağının altında morarma veya kanamaya neden olur.”
Dr. Lepow, bunun resmi adının subungual hematom olduğunu, bunun da hemen hemen tırnak altında kan kabarcığı anlamına geldiğini söylüyor. “Gördüğünüz o siyah renk gerçekten kurumuş kandır” diye açıklıyor.
Bu mikrotravmanın sorumlusunun basınç olduğunu söylüyor; ister çok küçük ayakkabılardan, ister çok dar çoraplardan olsun, her ikisi de ayak parmaklarınızın koşu ayakkabınızın yanlarına çarpmasına neden olabilir , diyor.
Bu nedenle, ayağınızın her adımda daha fazla ileri itildiği uzun süreli yokuş aşağı koşular, siyah ayak tırnağı oluşma olasılığını artırabilir. Sıcak havalarda koşmak da aynı şekilde; Yüksek sıcaklıklar ayaklarınızın şişmesine neden olur ve bu da ayakkabınızdaki basıncı artırabilir, diyor Dr.
Amerikan Podiatrik Tıp Birliği’nin bir üyesi ve sözcüsü, yaptığı açıklamada, koşunuzdan sonra ilk önce küçük bir siyah nokta olarak subungual hematomu fark edebilirsiniz, ancak önümüzdeki birkaç gün içinde renk değişikliğinin boyutunun büyüyebileceğini söylüyor. Kanın kuruması tırnak plağınızın ayrılmasına ve gevşemesine neden olabilir, bu da ayak tırnağınızın haftalar, hatta aylar sonra düşebileceği anlamına gelir.

Dr. Lucas, en sık ayak başparmağınız ve ikinci parmağınızın etkilendiğini, çünkü bunların en uzun parmaklar olduğunu ve bu nedenle ayakkabınızın yanlarına sürtünme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Tüm bu vurma, şapırdatma ve sürtünme kulağa oldukça acı verici geliyor, ancak aslında bunlar olurken hissetmemeniz bile oldukça muhtemel.
Dr. Lucas, “Çoğu zaman acıtmıyor” diyor. Bu, ayağınıza bir şey düşürdüğünüzde hissettiğiniz bariz, aniden ortaya çıkan acı gibi değil. “Sadece ayak parmağınız ayakkabınızın o kısmına dokunuyor” diyor; koşarken dikkatinizi çekmeye yetmeyen bir rahatsızlık.
Ancak daha sonra tırnağın altındaki kabarcıktaki kanın basıncı nedeniyle başka bir hikaye ortaya çıkabilir. “Tırnağın altında ne kadar çok kan varsa, o kadar çok acı verir.” diyor Dr. Lepow.

Çoğu durumda siyah ayak tırnağı için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.
Koşmaktan kaynaklanan siyah ayak tırnaklarının tedavisi, size ne kadar acı verdiklerine bağlıdır.
Dr. Lepow, “Hafif vakalarda hiçbir tedaviye gerek yoktur ve siyah tırnak büyüyecektir” diye açıklıyor. Amerikan Osteopatik Dermatoloji Koleji’ne göre tamamen büyümesi yaklaşık altı ila dokuz ay sürecektir.

Çok fazla acıya neden olan siyah ayak tırnakları için ayak hastalıkları uzmanınıza başvurun. Dr. Parthasarathy, doktorunuzun kanın bir kısmını boşaltmak ve sonraki baskıyı ve ağrıyı azaltmak için tırnağınıza birkaç küçük delik açabileceğini söylüyor. (Kesinlikle evde denemeyin.) Siyah noktayı fark ettikten sonra birkaç gün içinde doktorunuza görünmenizde fayda var çünkü kan kurumadan müdahale etmek istiyorsunuz. Acıyla uğraşmaya daha az zaman ayırmanın yanı sıra, tırnağınızın gevşeme ve düşme olasılığını da azaltabileceğini söylüyor.
Siyah ayak tırnağınız acımıyorsa, her zamanki gibi koşmaya devam edebilirsiniz; Dr. Parthasarathy, daha fazla travmaya karşı korunmak için tırnaklarınızı, özellikle de gevşek kısımlarını kısa kesmeniz gerektiğini söylüyor. Dr. Lepow, onu kendi başınıza çıkarma dürtüsüne direnin, bu henüz çıkmaya hazır değilse daha fazla travmaya neden olabilir, diyor.
Dr. Lucas, eğer ayak tırnağı çıkarsa ve çıkarsa, bölgeyi günde iki kez sabun ve suyla temizlemeniz ve ardından iyileşene kadar bölgeyi korumak için bir bandajla örtmeniz gerektiğini söylüyor. (Düştüğünde kanıyorsa, durdurmak için önce baskı uygulayın.) İyileşirken cildin nemli kalmasına yardımcı olmak için bölgeye vazelin de sürmek isteyebilirsiniz.

Siyah ayak tırnağına yakalanma olasığını nasıl azaltacağınız aşağıda açıklanmıştır.
Uzun süre veya sık sık koşuyorsanız siyah ayak tırnağının oluşmasını tamamen önleyemeyebilirsiniz, ancak bunun oluşma olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.
Öncelikle ayak tırnaklarınızı kısa tutun; tırnak ayak parmağınızın ucuyla aynı hizada olmalıdır.
Dr. Lucas, “Tırnak ne kadar az dışarı taşarsa, koşarken ayakkabının ucuna çarpma olasılığı da o kadar az olacaktır” diyor. (Sadece düz bir şekilde kestiğinizden emin olun. Dr. Lepow, eğrileri veya keskin kenarları bırakmak sizi tırnak batmasına karşı savunmasız bırakabilir , diyor).
Daha sonra koşu ayakkabılarınıza yakından bakın. Çok dar ayakkabılar (özellikle ayak parmağını sıkıştıran ayakkabılar) bu tekrarlayan travma olasılığını artırabilir. Koşu ayakkabılarınızın en uzun parmağınızın bittiği yerden yaklaşık yarım inçlik bir alan sağladığından emin olmalısınız. (Bunu otururken değil, ayak parmaklarınız tamamen önde olacak şekilde ayaktayken belirleyin.)
Dr. Lepow, “Bu, ayak parmaklarının ayakkabı içinde ileri ve geri kayması için yeterli alan sağlamalıdır” diyor. Ancak ayaklarınız egzersiz yaparken veya sıcak havalarda daha fazla şişme eğilimindeyse ayakkabılarınızın biraz daha büyük olmasına ihtiyacınız olabilir.

İşte o zaman siyah ayak tırnakları daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.
Koşmanın neden olduğu siyah ayak tırnakları genellikle zararsız olsa da, başka bir şeyin olması da mümkündür. Cildinizdeki herhangi bir pigmentasyon değişikliğini bir doktora kontrol ettirmek her zaman akıllıca bir fikirdir. Ancak koşucuysanız ve siyah ayak tırnağınızda daha fazla endişe verici belirti yoksa (aşağıya bakın), doktorunuz yaklaşık her ay ayak parmağınızın fotoğraflarını çekecek ve iyileşmeye başlamak için renk değişikliğini arayacaktır. yeni tırnak büyümeye başladığında dışarı çıkar.
Ayak tırnağı siyaha dönerse ve bu, tekrarlayan mikrotravmanın neden olduğu, akıntıya bağlı subungual hematom değilse, doktorunuz subungual melanom adı verilen nadir bir cilt kanseri türü gibi daha ciddi bir şeyden endişe duyabilir. Dermatoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre tırnak altındaki melanom, tüm melanomların yalnızca %3’ünü oluşturuyor.
Melanom durumunda, muhtemelen kahverengi veya siyah dikey bir çizgi olarak görünecektir ve zaman geçtikçe muhtemelen tırnağınızın tabanında bir açıklık görmezsiniz. Aslında, Dr. Lucas, pigmentin tırnağı çevreleyen dokuya yayıldığını bile görebileceğinizi söylüyor.

Siyah ayak tırnağı ile ilgili en çok endişe verici korku subungual melanom olsa da, buna neden olabilecek başka koşullar da vardır. Dr. Lepow , bazı durumlarda mantar enfeksiyonunun (örneğin spor salonunun soyunma odasında çıplak ayakla defalarca yürümek) ayak tırnaklarınızı karartabileceğini söylüyor. Ayak tırnaklarınızın altındaki kararmanın yaşlandıkça doğal bir pigment değişikliği olması da mümkündür.
Siyah ayak tırnaklarının bazı nedenleri ciddi olabilse de, zaman koşucularının büyük çoğunluğu bunu yaşıyor, en olası neden olarak egzersiz biçimlerini gösterebilirler. Bu nedenle sık sık koşuyorsanız, özellikle de yakın zamanda kilometrenizi artırdıysanız ve siyah bir ayak tırnağı fark ederseniz paniğe kapılmayın. Muhtemelen kaldırıma çarpmanın tekrarlayan travması bunun sorumlusudur. Ancak ayak tırnağınızın siyah olmasını istemiyorsanız , önleme oyununu oynayabilirsiniz: Başka bir tırnağın çıkmasını önlemek için mutlaka çoraplarınızı ve ayakkabınızın uyumunu kontrol edin. Ve yine de bir doktora başvurmak iyi bir fikirdir, böylece onu izleyebilir ve tedavisine yardımcı olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x