Mehmet Şimşek’in Vergi Çalışmaları Konusundaki Açıklamaları ‘Taban’dakileri İsyan Ettirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamaları ekonomide alım gücündeki erimeyle ezilen vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Vergi konusunda yapılan çalışmalarla enflasyondan sonra vergiden de darbe yiyen halk, yeni vergi müjdesi gibi algılanan açıklamayla sosyal medyada isyan etti.

Bakan Şimşek, ekonomi yönetiminin başına geçerken, normale dönüleceği söylemleriyle umutlanana vatandaş, enflasyondaki yükselişe, faiz ve vergilerin eklenmesiyle “rasyonel” olmanın bedelini de ödeyeceğini fark ettiğinde zaten eriyen alım gücü bir miktar daha azalmıştı.

Vergilerdeki ilk düzenlemelerle fiyatlarda görülen yükseliş, özellikle sabit gelirli kesimin gelir vergisindeki dilimlerin de çok konuşulmasıyla gündeme gelmeye devam ediyor.

Vergilerdeki adaletin sağlanması beklenirken, gelir vergisinde değişim olmamasıyla artan vergilerin ağırlıklı olarak dolaylı vergiler olması, vatandaş üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Şimşek de bugünkü “Verginin tabana yayılması konusunda çok ciddi adımlar atacağız. Hummalı bir reform çalışmamız var” açıklamalarıyla sosyal medyada yorumların artmasına neden oldu.

Mehmet Şimşek’in vergi konusundaki açıklamaları sosyal medyada dikkat çekerken,

Tabandakilerin dayanacak gücünün kalmadığı,

Biraz da tavan yaymak gerektiği hatırlandı.

Yorumlardan bazıları güldürürken,

Yakın dönemde ÖTV ile yapılan akaryakıt artışları,

KDV’deki yükselişler de hafızalarda tazeliğini koruyordu.

?

?

Uzmanlar da konuya yorum yaparken,

Vergi adaletine,

Üst gelir grubundan vergi alınmasına yönelik hatırlatmalar dikkat çekti.

Doğrudan ve dolaylı vergilerde Türkiye, gelişmiş birçok ülkeye göre oransal olarak tabana yayılan vergi dağılımıyla dikkat çekiyor.

Sizce verginin ne tarafa yayılması iyi olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x